Управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області
Головна » Анонси та новини » Новини

НА ЗАХИСТІ СОЦІАЛЬНИХ ГАРАНТІЙ ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО СТАРОСТІ

05.11.2018

Відповіді начальника управління виконавчої дирекції Фонду

соціального страхування України в Хмельницькій області Сергія Кіндзерського 

на питання кореспондента газети «Подільські вісті»,

що опубліковані 1 листопада 2018 року (№ 46, ст. 7).

 

НА ЗАХИСТІ СОЦІАЛЬНИХ ГАРАНТІЙ

ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО СТАРОСТІ

 

 

З нагоди Дня працівника соціальної сфери пропонуємо вам розмову з начальником управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, заслуженого працівника соціальної сфери України, кандидата наук державного управління С.А. КІНДЗЕРСЬКОГО.

 Сергію Анатолійовичу, напередодні професійного свят, що б хотіли побажати колегам та громадськості?

 — Напередодні професійного свята хочу подякувати ветеранам соціальної сфери та нашим колегам за самовіддану працю і високий професіоналізм, побажати їм міцного здоров’я та благополуччя, віри і впевненості у завтрашньому дні, невичерпної життєвої енергії.

  Зі словами привітання, побажання успіхів та розвитку звертаюся також до наших соціальних партнерів, у співпраці з якими нам вдається вирішувати питання, що пов’язані із соціальним захистом працюючих подолян.

 — Як відомо, не так давно відбулося реформування Фондів. За якими напрямами працюєте сьогодні?

 — Після об’єднання двох Фондів соціального страхування повноцінно запрацювало управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області. Утворено та функціонує 11 відділень управління виконавчої дирекції Фонду, в яких працює 149 висококваліфікованих посадовців замість 256 осіб, що були раніше. Новоутворене управління Фонду в повному обсязі надає соціальні послуги від народження до старості понад 290 тисячам працюючих на підприємствах, установах та організаціях Хмельницької області.

Ми охоплюємо широкий спектр напрямів соціального захисту працюючих осіб, витрати за якими за 9 місяців 2018 року загалом склали 288,2 мільйона гривень. Зокрема, фінансування матеріального забезпечення застрахованих осіб (допомога з тимчасової непрацездатності, допомога по вагітності та пологах, допомога на поховання) - 210,9 мільйона гривень; оплата лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів застрахованих осіб - 6,3 мільйона гривень; страхові виплати потерпілим на виробництві та членам їх сімей (щомісячні страхові виплати, страхові виплати одноразової допомоги потерпілому в разі стійкої втрати працездатності та членам його сім’ї, інші страхові виплати) - 64,1 мільйона гривень; страхові витрати на медичну та соціальну допомогу потерпілим на виробництві - 6,5 мільйона гривень.

Наше завдання - повною мірою забезпечити виконання соціальних гарантій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» потерпілим на виробництві та членам їх сімей, застрахованим особам. Також контролюємо використанням коштів Фонду винятково за цільовим призначенням. Результатом контрольно-ревізійної роботи управління за 9 місяців 2018 року є 490 тисяч гривень неправомірних витрат та штрафних санкцій, що підлягають перерахуванню на рахунки Фонду.

Крім того, забезпечуються такі важливі напрями, як: контроль обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності закладами охорони здоров’я (за 9 місяців 2018 року за результатами здійснених перевірок поверненню підлягає 66 тисяч гривень коштів Фонду), вживаються заходи щодо зменшення захворюваності в області, здійснюється профілактика виробничого травматизму.

  Сергію Анатолійовичу, багато питань є щодо лікування застрахованих осіб у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань.

 — Нагадаю, що з 1 січня 2018 року забезпечується адресний підхід до медичної реабілітації працюючих громадян. Соціальна послуга надається за наявності медичних показань та фінансується за рахунок коштів Фонду. При цьому застрахована особа має можливість самостійно вибрати санаторно-курортний заклад із Переліку, який постійно оновлюється на сайті Фонду соціального страхування України.

Заклад охорони здоров’я повідомляє робочий орган виконавчої дирекції Фонду про наявність у них на лікуванні застрахованої особи, яка, відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії, потребує відновлювального лікування. Не пізніше наступного дня представник відділення Фонду відвідує пацієнта в стаціонарі медичного закладу для оформлення тристороннього договору та направлення на реабілітацію. Фактично договір укладається в триденний термін.

 — Скільки людей уже пройшли відновлювальне лікування?

  За 9 місяців 2018 року до реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів направлено 528 застрахованих осіб, що на 50 відсотків більше показника за аналогічний період минулого року. Вартість укладених договорів склала 6,9 мільйонів гривень. Цей факт свідчить про те, що механізм дійсно успішно працює.

Лікування за профілем кардіореабілітація (гострий інфаркт міокарда, операції на серці, стенокардія) отримали 48 відсотків застрахованих осіб області. Це здебільшого складні патології, своєчасна реабілітація після яких дає можливість уникнути інвалідності та повернутись до роботи і повноцінного життя. Крім того, у розрізі профілів лікування 2,7 відсотка застрахованих осіб були направлені за профілем м’язово-скелетної реабілітації (ортопедичні, травматологічні операції); 22,7 відсотка - за профілем цукрового діабету; 17,3 відсотка - нейрореабілітації (інсульти, черепно-мозкові травми); 2,7 - після операцій на органах травлення; 6,6 відсотка - за іншими профілями.

 — Сергію Анатолійовичу, розкажіть, будь ласка, про страхові витрати на медичну та соціальну допомогу особам, які постраждали на виробництві?

 — Безперечно, потерпілі на виробництві у повному обсязі забезпечуються за рахунок коштів Фонду соціально-медичними послугами відповідно до потреби, визначеної у висновку медико-соціальної експертної комісії, та чинного законодавства.

За 9 місяців 2018 року санаторно-курортне лікування профінансовано для 95 осіб, лікування потерпілих на виробництві - для 55 осіб, придбання  технічних та інших засобів реабілітації - для 19 осіб, лікарських засобів та виробів медичного призначення - для 91 особи, спеціальний медичний, постійний сторонній догляди та на побутове обслуговування - для 369 осіб, придбання спеціальних засобів пересування (візків) - для 3 осіб, компенсація витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування інвалідів - для 106 осіб. Загальна сума витрат на медичну та соціальну допомогу потерпілим на виробництві склала 6,5 мільйона гривень.

Відповідна робота продовжується нами й у ІV кварталі, в тому числі заплановано забезпечити технічними та іншими засобами реабілітації 257 потерпілих на виробництві на суму 1,9 млн гривень.

 Які фактори найчастіше  призводять до виробничого травматизму? І які заходи ви вживаєте з метою їх мінімізації?

 — Що стосується факторів, то це, насамперед: порушення виробничої і трудової дисципліни; недотримання вимог безпеки праці під час експлуатації обладнання, устаткування, механізмів; допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці; відсутність або недосконалість системи управління охороною праці; незадовільна організація виробничого процесу; низький рівень відповідальності за безпеку праці як із боку керівництва підприємств, служб охорони праці, так і працюючих.

Ми проводимо постійну та систематичну роботу щодо профілактики виробничого травматизму. Ефективне здійснення профілактичних заходів щодо запобігання нещасним випадкам на виробництві, сприяють зменшенню травматизму. Так, за 9 місяців 2017 року було зареєстровано 92 потерпілих, із них 10 - смертельно травмованих. З початку  2018 року спостерігається тенденція до зменшення травматизму, а саме: за 9 місяців поточного року зареєстровано 78 потерпілих, із них 7 - зі смертельними наслідками.

 — Сергію Анатолійовичу, яка соціальна реабілітація проводиться для потерпілих на виробництві? Як Фонд сприяє поверненню осіб з інвалідністю до активного життя?

 — У 2013 році було започатковано Всеукраїнську спартакіаду «Сила духу», у якій беруть участь потерпілі на виробництві.

Цьогоріч обласна спартакіада відбулася у червні. У ній взяв участь 121 учасник, з шести видів спорту: армспорт, бомбаскет, гирьовий спорт, дартс, настільний теніс та шахи. Переможці  представляли Хмельниччину у фінальних змаганнях VI Всеукраїнської спартакіади в Ужгороді у вересні.

Важливо те, що з кожним роком спартакіада набуває все більшої популярності, збільшується кількість учасників, рівень їх майстерності. Для багатьох потерпілих на виробництві ці змагання стали святом, на яке вони з нетерпінням чекають увесь рік. Адже мають можливість змінити звичне середовище, зануритися в цікаву атмосферу спортивної боротьби, відчути командну підтримку, отримати позитивні емоції.

 Сергію Анатолійовичу, які суттєві зміни відбулися в законодавчих актах із соціального страхування протягом останнього часу?

У зв’язку з набуттям чинності Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду від 19.07.2018 № 12, з 1 жовтня 2018 року у нас запроваджено:

 — систему попереднього контролю правильності нарахування виплат. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють попередній контроль правильності нарахування виплат та у разі виявлення помилок надають рекомендації страхувальнику щодо усунення недоліків;

 — нову форму заяви-розрахунку. Оновлений документ розширено відомостями щодо виду зайнятості, страхового стажу, пільг постраждалих на ЧАЕС, більш повною інформацією щодо листка непрацездатності тощо;

 — повідомлення про виплату коштів застрахованим особам. Система інформування роботодавцем про здійсненні виплати застрахованим особам дає можливість зменшити ризик затримок при компенсації застрахованим особам втраченого заробітку за період хвороби (оплата за листками непрацездатності), виплаті допомоги по вагітності та пологах, здійсненні страхових виплат потерпілим на виробництві;

 — терміни подання заяви-розрахунку. Окрім раніше затверджених термінів розгляду документів для призначення матеріального забезпечення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства, з 1 жовтня 2018 року також передбачено подання страхувальником (роботодавцем) заяви-розрахунку упродовж 5 робочих днів від дати затвердження протоколу засідання комісії (рішення уповноваженого);

  можливість подання заяв-розрахунків, повідомлень про виплату коштів застрахованим особам і звітів у електронному вигляді.

Орім того, 27 липня 2018 року набула чинності нова редакція Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Така комісія утворюється на кожному підприємстві, що використовує найману працю незалежно від форми власності, і приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання) застрахованим особам.

Вищеперераховані зміни направлені на посилення соціального захисту працевлаштованих у частині пришвидшення термінів отримання ними матеріального забезпечення, а також оптимізацію та спрощення для роботодавців взаємодії з Фондом, мінімізацію перевірок і заміну санкцій на попередній контроль.

До речі, на обліку у нас перебуває 88,5 тисячі страхувальників. До відділень управлінь ними подано 19,7 тисячі заяв на суму 217,9 мільйона гривень для фінансування матеріального забезпечення 52,6 тисячі застрахованим особам за лікарняними листками.

Набрала чинності з 1 жовтня 2018-го також нова редакція Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат. Дія зазначеного Порядку поширюється на потерпілих від нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання, а також осіб, які мають право на страхові виплати в разі втрати годувальника. Зокрема, новою редакцією передбачено перерахунок розміру щомісячних страхових виплат сім’ям померлих на виробництві у разі смерті одного із членів сім’ї.

Також, відповідно до прийнятого Порядку, з 1 жовтня за період між закінченням одного навчального закладу та вступом до іншого дітям, батьки яких загинули на виробництві, Фондом буде проведено щомісячні страхові виплати. Зокрема, страхові виплати не будуть призупинятись у літній період між закінченням школи та вступом до вищого навчального закладу на денну форму навчання.

Станом на 1 жовтня 2018 року управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області фінансує щомісячні страхові виплати 3822 потерпілим на виробництві, в тому числі 251 особі, яка має відповідне право в разі втрати годувальника. За 9 місяців 2018 року витрати на щомісячні страхові виплати вказаним категоріям осіб складають 60,5 мільйона гривень.

 

 Дякую за розмову, Сергію Анатолійовичу.

 

Розмовляла К. СІКОРСЬКА.

версія для друку

Громадська приймальня

Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Фонд соціального страхування України