Головна » Запитання - відповіді » Матеріальне забезпечення застрахованих осіб та потерпілих на виробництві

03.10.2018

Який розмір допомоги по вагітності та пологах у разі, якщо застрахована особа не набула страховий стаж шість місяців у дванадцятимісячному періоді перед настанням страхового випадку, відповідно до норм статей 19 та 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105, з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148?

 

Частиною четвертою статті 19 Закону № 1105 визначено, що застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:

1) допомога по тимчасовій непрацездатності – виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;

2) допомога по вагітності та пологах – виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Тобто, зазначені зміни до статті 19 Закону № 1105 визначають максимальну межу розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах, які застосовуються до розміру допомоги розрахованої на загальних підставах.

Отже, в будь-яких випадках розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах визначається з дотриманням норм статей 24 та 26 Закону № 1105 відповідно, і лише потім, за необхідності, застосовуються обмеження розміру допомоги, передбачені частиною четвертою статті 19 Закону № 1105.

Що стосується змін до частини другої статті 26 Закону № 1105, то з 11.10.2017 вона викладена в новій редакції, а саме: «Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку».

Так, з 11.10.2017 Законом № 1105 передбачено однозначний механізм визначення мінімального розміру допомоги по вагітності та пологах за усіма страховими випадками «вагітність та пологи» для застрахованих осіб, якими сплачувався або за яких сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок в розмірі мінімального страхового внеску.

У частині обмеження максимальної величини розміру допомоги, змін не відбулося, а тому згідно листа Міністерства соціальної політики України від 03.12.2015 № 1837/18/93-15, для застосування цієї норми слід використовувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску в останньому місяці розрахункового періоду.

Також повідомляємо, що усі зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до Закону № 1105 в частині загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, застосовуються до страхових випадків, які настали з 11.10.2017.

 

версія для друку

Громадська приймальня

Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Фонд соціального страхування України