повернутись 

ДІЯЛЬНІСТЬ УПРАВЛІННЯ РОЗГЛЯНУТО НА ЗАСІДАННІ КОЛЕГІЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

11.04.2019

Очільник сумських соцстрахівців Віра Лаврик прозвітувала на колегії облдержадміністрації про діяльність управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області по забезпеченню застрахованих осіб, потерпілих на виробництві, внаслідок професійних захворювань та членів їх сімей державними соціальними гарантіями в умовах проведення адміністративно-територіальної реформи та реформи медичної галузі.

 Виступаючи на представницькому зібранні, Віра Іванівна докладно проінформувала керівний склад області про виконання статутних завдань Фонду на Сумщині та проблемні питання, які потребують вирішення.

Так, управління робить значний внесок у реалізацію державної соціальної політики в області. Його бюджет у 2018 рік склав 452,2 млн. грн., що на 89,8 млн.грн. більше, порівняно з 2017 роком. Видатки було здійснено наступним чином.

На страхові виплати потерпілим та членам їх сімей витрачено 158,6 млн.грн., що становить 35% від загальних витрат управління. Порівняно з минулим роком витрати збільшились на 36,8 млн.грн. (30,2%).

На значне зростання видатків вплинуло:

- осучаснення страхових виплат потерпілим та членам їх сімей за 2008-2011 рр. Підвищення торкнулося 4088 потерпілих, або 83 % із отримувачів страхових виплат, при цьому розмір їх щомісячних виплат в середньому збільшився на 438,20 грн.;

- збільшення на 20% щомісячних страхових виплат потерпілим та членам їх сімей;

Окремим категоріям потерпілих страхові виплати збільшено майже на 50%.

У березні 2019 року проведено черговий перерахунок щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей). Виплати збільшуються на 5,0 %, що додатково потребує близько 6,0 млн.грн. При цьому мінімальний розмір щомісячної страхової виплати становить 205 грн, а максимальний – 19 210 грн.

Частка страхових витрат на медичну та соціальну допомогу в бюджеті управління виконавчої дирекції Фонду становить 5%, та складає 20,7 млн.грн. Порівняно з 2017 роком видатки збільшилися на 6,8 млн.грн. (48,5%).

За рахунок коштів Фонду здійснюється фінансування витрат на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації інваліда.

Потерпілі які, згідно з висновком МСЕК, мали право на санаторно–курортне лікування самостійно вибирали санаторно–курортний заклад, розташований на території України, відповідно до медичних показань за профілем лікування з оплатою витрат на проїзд до обраного закладу і в зворотньому напрямку. Санаторно-курортне лікування у 2018 році отримали 431 інвалід і 14 супроводжуючих на загальну суму 6,0 млн.грн.

Витрати на виплату матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, повязаних з тимчасовою втратою працездатності, в 2018 році склали 250,5 млн.грн., що становить 52% від загальних витрат управління. Порівняно з 2017 роком видатки збільшилися на 69,3 млн.грн. (38,3%).

Найбільша частка цих витрат (69%) припадає на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності і становлять 172,5 тис.грн. Порівняно з минулим роком витрати збільшились на 48,3 млн.грн. (39,0%), водночас на 41373 (4,7%) збільшилась кількість днів, втрачених внаслідок тимчасової непрацездатності. Слід зазначити, що розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу. Більшість застрахованих осіб області отримують допомогу в максимальному розмірі 100% заробітної плати.

Значне збільшення видатків обумовлено:

- зростанням мінімальної заробітної плати на 17,0%, (з 3200,00 грн. до 3723,00 грн.) та пов’язаним з цим, значним збільшенням посадових окладів окремих категорій працівників державних установ, закладів освіти, охорони здоров’я, тощо, що призвело до зростання середньоденної допомоги на 32,9%.

- збільшенням кількості виданих листків непрацездатності (порівняно з минулим роком - на понад 10 тисяч). Це пов’язано як зі зростанням рівня захворюваності, так із спрощенням процедури отримання первинної медичної допомоги на рівні сімейних лікарів.

Однією з причин збільшення кількості днів тимчасової непрацездатності можна вважати спрощення та доступність отримання медичних послуг. Протягом 2018 року в зв’язку з реформуванням первинної ланки змінилась мережа закладів охорони здоров’я. Збільшилась загальна їх кількість, у тому числі підпорядкованих ОТГ, приватних закладів охорони здоров’я та фізичних осіб-підприємців, що отримали право на проведення експертизи тимчасової непрацездатності. Так, станом на 01.01.2018 їх чисельність по області складала 78, на кінець 2018 року вже налічується - 119, в тому числі приватних – 16.

Фонд соціального страхування України розробляє та впроваджує заходи щодо здійснення ефективного контролю за видатками на матеріальне забезпечення, зокрема, в частині обґрунтованості видачі (продовження) листків непрацездатності разом з Міністерством охорони здоров’я України.

За даними моніторингу за рік 89% виданих листків непрацездатності належать до первинних. Майже половина з яких видавалася закладами первинної ланки по захворюванню на ГРВІ та інші хвороби органів дихання.

За підсумками перевірок закладів охорони здоров’я Сумської області з питань обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам за 2018 рік спостерігається збільшення випадків видачі листків непрацездатності з порушеннями, а кількість неправомірно виданих та продовжених - збільшилась на 1,5% порівняно з минулим роком.

Найбільше порушень допускають щойно відокремлені та створені заклади, в тому числі приватні, де не відпрацьовано алгоритм контролю якості експертизи тимчасової непрацездатності.

Допомогу по вагітності та пологах отримали більше 3 тисяч жінок, загальна сума витрачених коштів в 2018 році становила 68,1 млн.грн.

Значну увагу в своїй роботі управління приділяє наданню соціальних послуг, зокрема, направленню застрахованих осіб та членів їх сімей на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів України. В 2018 році ці послуги отримали 707 застрахованих осіб, в т.ч. 63 дитини, на що було спрямовано 8,9 млн.грн. На період лікування видається листок непрацездатності, який також оплачує Фонд.

Право на відновне лікування мають також і діти працюючих осіб, якщо це підтверджено висновками лікарів.

Одним з пріоритетних напрямків роботи Фонду є профілактика виробничого травматизму і професійних захворювань.

Завдяки профілактичній роботі на Сумщині протягом останніх п’яти років визначилась тенденція до зниження виробничих травм та профзахворювань. Якщо в 2013 році в області було зареєстровано майже 170 травм пов’язаних з виробничим процесом, то за минулий рік їх кількість зменшилась до 87 (1 зі смертельними наслідками).

Аналогічна картина спостерігається і з професійними захворюваннями: в 2014 році їх було зафіксовано 193, а в 2018 році тільки 45.

Протягом року страхові експерти управління прийняли участь у роботі 197 комісій з розслідування нещасних випадків та профзахворювань, здійснили 335 перевірок стану профілактичної роботи щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці на підприємствах, під час яких виявлено 2032 порушень законодавства про охорону праці та винесено 335 подань роботодавцям щодо усунення виявлених порушень, складено 7 протоколів про адміністративне правопорушення відносно посадових осіб за несвоєчасне повідомлення Фонду про нещасний випадок.

Допомоги і страхові виплати, що фінансуються Фондом соціального страхування України, надаються застрахованим особам у повному обсязі. Водночас, у звязку із невиконанням у 2018 році плану надходжень єдиного соціального внеску та зростанням витрат на матеріальне забезпечення, виникають питання по затримках в фінансуванні страхувальників на виплату застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання.

Слід зазначити, що доходи Фонду на 99,6% складаються з частки єдиного соціального внеску, який сплачують страхувальники. За результатами 2018 року від страхувальників області надійшло до Фонду 341,9 млн.грн. Враховуючи видатки, Сумська область виявилася дотаційною на 109,5 млн.грн. (9 областей в Україні – недотаційні).

Перехід області в розряд дотаційних обумовлено низкою факторів. Головним з них є погіршення економічного становища потужних бюджетоутворюючих підприємств області, у яких останнім часом виникла значна заборгованість по виплаті заробітної плата, та відповідно несплата єдиного соціального внеску. Не зважаючи на відсутність надходжень від цих підприємств Фонд продовжує забезпечувати застрахованих осіб соціальним захистом на рівні мінімальних стандартів.

Так, при відсутності надходжень з лютого 2018 року ПАТ СМВО за 2018 рік на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах було профінансовано близько 6 мільйонів гривень, а в 1 кварталі 2019 року – ще майже 1мільйон гривень. Казенному заводу «Зірка» на ці цілі за аналогічний період перераховано майже 600 тисяч гривень.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області докладає максимум зусиль до виконання покладених на нього функцій та доведених завдань по соціальному захисту застрахованих осіб, потерпілих на виробництві, внаслідок професійних захворювань та членів їх сімей, робить відчутний внесок у справу соціально-економічного розвитку області.

Насамкінець Віра Лаврик наголосила, що з метою ефективного та раціонального використання коштів управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області необхідно:

- забезпечити безперебійне в повному обсязі фінансування гарантованого державою матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг застрахованим особам, потерпілим на виробництві, внаслідок професійних захворювань та членам їх сімей;

- посилити спільно з управлінням охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації контроль за видачою та продовженням листків непрацездатності в лікувальних закладах області;

- продовжити тісну співпрацю з органами виконавчої влади, роботодавцями та профспілками щодо своєчасної виплати заробітної плати;

- забезпечити дієвий контроль за цільовим використанням страхувальниками коштів Фонду соціального страхування України;

- спільно з органами виконавчої влади, роботодавцями та профспілками здійснювати заходи, спрямовані на запобігання нещасним випадкам, усунення загрози здоров’я працівників, викликаними умовами праці.

Звіт начальника управління викликав жваве обговорення. В ньому взяли участь голова облдержадміністрації Микола Клочко, експерт з лікарсько-трудової експертизи управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Мальована, заступник голови облпрофради Олександр Ткаченко, голова Недригайлівської райдержадміністрації Сергій Панченко, перший заступник Конотопського міського голови Тарас Омельченко.

 За результатами розгляду питання про діяльність управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській прийнято відповідні рішення.

версія для друку
повернутись