Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області
повернутись 

Життя та здоров’я громадян – основна цінність держави.

07.07.2020

Життя та здоров’я громадян – основна цінність держави. Більшу частину свого життя людина перебуває на роботі. Тому нажважливим завданням є створення безпечних, сприятливих та здорових умов праці, за які відповідає роботодавець. Однак не завжди він виконує вимоги законодавства з різних причин, чим порушує права робітників на безпечну працю.

Підвищення рівня безпеки праці можливо досягти шляхом проведення профілактичних заходів, розроблення та впровадження у діюче виробництво інноваційних технологій, нових видів засобів індивідуального та колективного захисту; відновлення та модернізації медичних служб на виробництві, підвищення рівня культури безпеки праці та іншого. Пропагуючи безпечну працю, найперше, формувати відповідальне ставлення працівників до особистої безпеки. Це і є одне із головних завдань Фонду соціального страхування України - проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням та усунення загрози здоров’ю працівників, викликаної умовами праці.

У за І півріччя 2020 року до Підволочиського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Тернопільській області роботодавцями надано 2 повідомлення про нещасні випадки, які пов’язані з виробництвом, з них 1 випадок із смертельним наслідком. До речі, обидва страхові випадки сталися внаслідок падіння потерпілих під час пересування.
Біля 2/3 причин нещасних випадків в області - організаційного характеру (з них більше половини – порушення трудової і виробничої дисципліни), 1/4 – психофізіологічні причини (переважно особиста необережність потерпілого), решта 10% – технічні причини. Основні види подій, що призвели до НВ: падіння потерпілого – 23%, падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів, породи, ґрунту тощо –26%, пригоди (події) на транспорті –18%, дія предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються – 11%.

Підволочиське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Тернопільській області акцентує увагу роботодавців на необхідності якісного проведення інструктажу та навчання з питань охорони праці, залучення працівників до роботи за спеціальністю, здійснення постійного нагляду за роботою, організацію раціонального режиму праці і відпочинку, забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту, виконання правил експлуатації обладнання. А ще - забезпечувати дотримання вимог охорони праці на виробництві, належно утримувати територію підприємств, установ та організацій, та пам’ятати, що життям та здоров’ям працівників нехтувати недопустимо.

У зв’язку з введенням карантинного режиму роботи в 2020 році працівниками Підволочиського відділення Фонду не організовували навчання з охорони праці та круглі столи з роботодавцями, проте працівники відділення допомагають в телефонному режимі, надаючи конструктивні консультації та відповідаючи на всі запитання, що стосуються охорони праці. Також з метою інформування, Фондом направляються прес-релізи для розміщення на сайтах РДА та об’єднаних територіальних громад, в яких роботодавці та застраховані особи можуть знайти відповіді та роз’яснення на всі питання стосовно соціального захисту населення.

Важливе значення для безпеки праці має вдосконалення технологічних процесів, впровадження сучасного технологічного устаткування та ін. Сучасні дослідження показують, що рівень виробничого травматизму на пряму залежить від двох суб'єктів: керівника підприємства і працівника.
Порушення вимог безпеки праці, що виявляються під час обстежень підприємств, при розслідуванні нещасних випадків, свідчать, що основними причинами нещасних випадків на виробництві, насамперед, є:

- невиконання посадових обов'язків керівниками,
- недотримання вимог інструкцій з питань охорони праці виконавцями робіт,
- відсутність або недосконалість системи управління охороною праці.

Отже виробничий травматизм є, насамперед, наслідком недоліків і упущень у роботі керівників підприємств та спеціалістів з охорони праці, а пізніше – працівників.

Зниження рівня травматизму, запобігання трагедіям на виробництві можна досягти тільки спільними зусиллями зацікавлених сторін, а саме: роботодавців, профспілок і Фонду соціального страхування. Роботодавці повинні усвідомити, що наймаючи робітників і використовуючи їхню працю, вони стають відповідальними за їхнє життя і здоров'я, а працівники зобов'язані дотримуватись законодавства з охорони праці.

 

С.Лешків, головний спеціаліст з медичних та соціальних послуг Підволочиського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області

 

версія для друку
повернутись